lej4
logo_06
Strona główna

Parafia

O parafii
Historia parafii
Biuro parafialne

Relikwiarz Św. Jana Pawła II
Patroni parafii

Grupy parafialne

Caritas

Schola Boromeusz & ERM

Parafialna Rada
      Duszpasterska

Informacje dla...

Rodziców dzieci
      przygotowujących się do
      I Komunii Św.

Kandydatów do Bierzmowania
Narzeczonych
Wsparcie budowy kościoła
NUMER KONTA PARAFII


     W 1387 roku królowa Jadwiga przyłączyła Kościan do biskupstwa poznańskiego. Prawie 15 lat później, w roku 1400, król Władysław Jagiełło potwierdził przywileje samorządowe miasta, odnawiając prawa miejskie Kościana. Na przełomie XIV i XV wieku Kościan już został miastem powiatowym i dzięki szybko bogacącym się mieszczanom rósł w potęgę. Wyrazem tej zamożności i pobożności były świątynie naszego miasta: XV wieczna Fara Kościańska i równy wiekiem kościół Św. Ducha i Św. Krzyża.

     W późniejszym czasie powstał kościół bernardyński i Kaplica Cudownego Krzyża. Różne były losy miasta i jego świątyń na przestrzeni wieków. W 1974 r. powstała parafia p.w. Ducha Świętego. Po II wojnie światowej miasto rozwijało się w kierunku południowym. Powstały nowe osiedla: Piastowskie i Jagiellońskie. Zrodziła się potrzeba nowego kościoła. I tak w roku 1994 powstała parafia p.w. św. Brata Alberta Chmielowskiego, która ma wspaniałą, o nowoczesnym wystroju, świątynię.

     Dalsza rozbudowa miasta na naszych oczach dokonuje się w kierunku północnym. Wyrosło nowe os. Konstytucji 3 Maja. Decyzją biskupa postanowiono, by z parafii Ducha Świętego wydzielić osobną wspólnotę. Ma powstać nowa parafia p.w. Jana Pawła II. Dzieło tworzenia nowej parafii i budowy kościoła ks. biskup powierzył ks. Pawłowi Pośpiesznemu.”Z dekretu Ks. Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego erygującego z dniem 1 stycznia 2010 roku parafię p.w. Œśw. Karola Boromeusza w Kośœcianie


       Do parafii œśw. Karola Boromeusza należy:

          •  os. Konstytucji 3-Maja,
          •  ulica Czempińska,
          •  ulica Czereśœniowa,
          •  ulica Piastowska,
          •  ulica Poznańska (numery nieparzyste - od 65 i numery parzyste - od 90),
          •  ulica Półwiejska,
          •  ulica Wiśœniowa,
          •  oraz wieśœ Pianowo,


Œ     Święto patronalne przypada we wspomnienie śœw. Karola Boromeusza, tj. 4 listopada. Parafia należy do dekanatu kośœciańskiego. Parafia liczy ok. 2600 osób.
Msze Św.

  • dni powszednie: 18:00
  • niedziela: 9:00, 10:30,
    12:00 (z udziałem dzieci)

Czytania na dziśœ:


Katecheza dorosłych


Nabożeństwa

I soboty miesiąca
Nowenna do MBNP
I czwartek miesiąca
I piątek miesiąca

Galeria


Parafialny Zespół Caritas


Radio Emaus
Telewizja LUMEN


Fundacja Pro Publico

projekt i wdrożenie: Maciej Rychter

Dzięki uprzejmości Burmistrza Miasta Kościana strona boromeusz.koscian.pl może być bezpłatnie zarejestrowana jako subdomena w domenie koscian.pl. Strona zyskuje na tym nie tylko łatwy do zapamiętania adres, ale podkreśla przynależność parafii do regionu.

Logowanie

login:
hasło: